Dnes je Utorok, 19.10.2021, meniny má Kristián

Oznamy

späť

Mimoriadne ocenenie za záchranu ľudského života

04.06.2014 | 16:04

Dňa 29. mája 2014 sa v sobášnej sieni Mestského úradu v Pezinku uskutočnilo slávnostné stretnutie pri príležitosti odovzdania mimoriadneho ocenenia príslušníkovi Mestskej polície Pezinok, policajtovi Ondrejovi Slašťanovi.

Dôvodom tohto slávnostného stretnutia je udalosť významného charakteru, kedy odvaha, statočnosť a rozvaha policajta Ondreja Slašťana viedli k záchrane tej najvzácnejšej hodnoty, akou je ľudský život.

Náčelník Mestskej polície Pezinok JUDr. Ľudovít Farbula predložil primátorovi mesta Pezinok Mgr. Oliverovi Solgovi návrh na mimoriadne ocenenie príslušníka Mestskej polície Pezinok – policajta Ondreja Slašťana, za odvahu a statočnosť a za vysoko profesionálne plnenie si povinností pri záchrane ľudského života počas služby dňa 22. mája 2014.

Primátor mesta Pezinok, pán Oliver Solga mimoriadne ocenil policajta Ondreja Slašťana za statočnosť, ktorú prejavil ako príslušník Mestskej polície Pezinok pri plnení úloh.

Policajt Ondrej Slašťan zakročil pri ohrození ľudského života, kedy dňa 22.mája 2014 na železničnom nadjazde v lokalite Grinava smerom na Slovenský Grob chcel mladý, 24 ročný muž spáchať samovraždu skokom z mosta. Po prijatí oznámenia od stálej služby sa policajt Ondrej Slašťan okamžite presúval služobným vozidlom na miesto udalosti. Pred mostom policajta mávaním rúk zastavil neznámy mladý muž, ktorý ho upozornil na to, že na moste je jeho brat a chce ukončiť svoj život. Následne spozoroval na neďalekom zábradlí mosta spomínaného muža, ktorý sa nakláňal a bol odhodlaný skočiť do koľajiska. Policajt odstavil služobné motorové vozidlo mierne za jeho úrovňou. Neznámy muž stál pravou nohou na zábradlí, ktoré oddeľovalo okraj mosta a ľavú nohu mal na okraji bezpečnostnej zábrany. Okamžite po vystúpení z vozidla policajt neznámeho muža oslovil s úmyslom zaujať jeho pozornosť. Vystupoval voči nemu kľudne, nepoužíval rýchle a ani trhané pohyby, aby u neho nevyvolal neprimerané skratové reakcie. Na otázku policajta, čo robí na zábradlí, tento muž zakričal, aby sa nepribližoval, že chce skočiť z mosta pod vlak.

Počas rozhovoru sa policajt približoval k mladíkovi tak, aby si toho nevšimol. Snažil sa zistiť dôvod rozhodnutia mladíka zobrať si život. Mladík však stále kričal aby ho nechal, že chce skočiť z mosta, lebo mu chýba matka, ktorá pred časom zomrela. Policajt sa každou ďalšou otázkou snažil zaujať jeho pozornosť, upriamiť ju na seba a tým oddialiť možný skok z mosta. Vo vhodnom momente, keď mladík pozeral z mosta do koľajiska sa policajtovi podarilo k nemu priblížiť, uchopiť za členok nohy a pritiahnuť k sebe. Týmto zákrokom mladíka dostal do bezpečnej vzdialenosti od zábradlia. Na miesto udalosti sa následne dostavila hliadka Obvodného oddelenia Policajného zboru SR Pezinok a Rýchla záchranná pomoc, ktorá mladíka prevzala do starostlivosti.

Pri tejto príležitosti je vhodné spomenúť podobnú udalosť, ktorá sa prihodila dňa 25. mája 2014 v záhrad­kárskej osade Glejovka v blízkosti futbalového ihriska. Vo večerných hodinách tu hliadkovú činnosť vykonávali príslušníci Mestskej polície Pezinok v zložení policajt Ondrej Slašťan a policajt Juraj Vašík. Počas výkonu hliadkovej služby počuli výstražné zvukové znamenie prichádzajúceho vlaku z Bratislavy a následne aj zvuk bŕzd. Keď vlak pod mostom zostal stáť, v jeho blízkosti sa začalo zbiehať väčšie množstvo ľudí. Hliadka Mestskej polície sa urýchlene presunula na miesto udalosti. Po príchode na miesto hliadkujúci mestskí policajti počuli krik ženského hlasu. Zistili, že pod stojacim vlakom sa nachádza zranená neznáma žena. O udalosti bola okamžite vyrozumená stála služba Mestskej polície. Tá zmobilizovala všetky záchranné zložky. Do príchodu záchranných zložiek hliadka zistila, že žena má devastačné poranenie ľavého chodidla, mnohopočetné silno krvácajúce rany po tele a mohutné podliatiny v oblasti tváre. Nakoľko bola zranená žena v šoku, policajt Ondrej Slašťan s ňou udržiaval verbálny kontakt, udržiaval ju v stave bdelosti, aby sa predišlo upadnutiu osoby do bezvedomia, ako aj nežiaducim pohybom ženy, ktoré by mohli viesť k ťažším zraneniam. Policajt Juraj Vašík medzitým vybehol na most, kde navigoval prichádzajúce hliadky Obvodného oddelenia PZ Pezinok, vozidlá Rýchlej záchrannej zdravotnej služby a Hasičského a záchranného zboru Pezinok. Následne sa pomocou navigovania príslušníkmi Mestskej polície podarilo vlak čiastočne posunúť, nakoľko bola osoba zakliesnená pod podvozkom a tým ju vyslobodiť a uľahčiť prístup záchranárov k tejto zranenej osobe. Lekár po príchode na miesto udalosti rozhodol, že bude potrebné zranenú osobu bezodkladne transportovať do nemocnice pomocou helikoptéry. Hliadka Mestskej polície následne zabezpečovala miesto pristátia helikoptéry, a navigovala ju pri pristaní a aj pri jej odlete. Zranenou osobou bola 36 ročná žena, ktorá týmto spôsobom chcela ukončiť svoj život.

Ondrej SLAŠŤAN sa narodil v roku 1984. V rokoch 1998 až 2004 navštevoval Strednú lesnícku školu v Banskej Štiavnici. Od roku 2005 do roku 2009 pôsobil ako profesionálny vojak Ozbrojených síl Slovenskej republiky. V roku 2009 získal odbornú spôsobilosť na plnenie úloh príslušníka Mestskej polície v Bratislave, kde pôsobil ako mestský policajt až do roku 2012.

Dňa 1. júna 2012 bol prijatý za príslušníka Mestskej polície v Pezinku. Pri svojej práci dosahuje veľmi dobré výsledky.

späť